שפרעם شفاعمرو

העיר שפרעם בעלת היסטוריה עשירה של כ-2,500 שנים, מונה כיום כ-42,000 תושבים ומהווה בית לדתות והעדות המרכזיות של החברה הערבית – מוסלמים, דרוזים, נוצרים ובדואים. לאורך ההיסטוריה העשירה שלה, העיר נהנתה גם מייצוג של הדת היהודית בדמות קהילה יהודית שחיה בעיר עד המאה ה-20. בעיר ניתן להתרשם משרידי שלטונות קדומים בישראל, כגון עות'מאני וצלבני, שהותירו צירוף ייחודי של מבנים מרשימים לשימור.
הודות לגיוון החברתי המיוחד והייחודי בעיר, הסיור בשפרעם יתמקד בדתות והעדות השונות בחברה הערבית ובמרקם החיים המשותף שלהם – בעיר בפרט, ובחברה הערבית בכלל.

הסיור נפתח בעיריית שפרעם עם סקירה כללית על העיר שתתמקד, בין השאר, בהיבטים המקומיים של החינוך, הדתות והפוליטיקה. משם נעלה לגרעין העתיק ונבקר במסגד דאהר אל עומר, שם נשמע אודות עקרונות האסלאם והתפילה המוסלמית. לאחר מכן, נבקר בכנסייה הקתולית הממוקמת ממש ממול למסגד, נכיר את ההיסטוריה של המקום ואת חיי הקהילה הנוצרית בעיר – היום ובעבר. משם נמשיך לביקור בבית הכנסת "מחנה השכינה" כדי להכיר את תולדות הקהילה היהודית שחיה בשפרעם עד לשנות העשרים של המאה הקודמת. נסיים את הסיור בשיטוט בסמטאות הגרעין העתיק, שם נשמע סיפורים שונים אודות הבית הצרפתי, השוק ובעלי המלאכה המסורתיים שבו.

יצירת קשר

אשמח לקבל מידע באי-מייל מ"דרכים שלובות"