דרכים שלובות دروب متداخلة מבית מרחבים היא שותפות יהודית-ערבית שמטרתה לקרב בין יהודים וערבים באמצעות סיורי תיירות חברתית

 

תוכנית דרכים שלובות מבית מרחבים מקדמת חברה משותפת על ידי פעילות תיירות חברתית וחינוכית ביישובים ערביים בישראל.

מה היא תיירות חברתית? תיירות חברתית מתמקדת במפגש עם אנשים, תרבויות ונרטיבים כדי לאפשר לתיירים לחוות את המרחב דרך עיניים מקומיות. מעבר להיותה בילוי מעשיר ומהנה, תיירות חברתית טומנת בחובה את הכוח להביא לשינוי חברתי ולקירוב לבבות.

 

הסיורים שלנו – החוויות שלכם

בסיורים שלנו צפויה לכם חוויה משמעותית שבה:

תטיילו ביישוב ערבי בליווי מדריך מקומי
תיחשפו לצבעים, לצלילים ולטעמים המקומיים
תפגשו את הרחוב הערבי וחיי היומיום ממקום שוויוני ומכבד
תשמעו את הסיפור של החברה הערבית מפי תושבי המקום

הסיורים מעוצבים כך שתוכלו להתרשם מהחברה הערבית ממקור ראשון ובאופן בלתי אמצעי. מדריכות ומדריכים ערבים מקומיים דוברי עברית מספקים הצצה אישית לחיי היומיום ביישוב, לעָבָרוֺ ולתקוות של תושביו לעתיד. בדרך זו תיחשפו לסיפורים המקומיים שעוברים מדור לדור, תגלו את האוצרות התרבותיים של המקום ותוכלו לשוחח עם בנות ובני המקום ברחובות, במקומות עבודתם ואף בביתם פנימה. דרך הסיורים תתוודעו להיסטוריה של החברה הערבית, לאתגרים העכשוויים הניצבים בפניה וכן ליופי ולעושר התרבותי שבה.

 

אז מה קורה בפועל?

דרכים שלובות دروب متداخلة מפעילה סיורים רגליים ומפגשי אירוח בארבע ערים ערביות מרכזיות: כפר קאסם, ג'לג'וליה, טייבה ושפרעם. בנוסף מתקיימים אירועים וסיורים וירטואליים בנושאים הקשורים להיכרות עם החברה הערבית.
לאורך השנה מתקיימים סיורים לקבוצות מבקרים של ארגונים, חברות עסקיות, קהילות, משלחות מחו"ל, תוכניות מנהיגות, מכינות, קבוצות משפיענים, בתי ספר ועוד. להשלמת החוויה אנחנו ממליצים להוסיף לסיורים אירוח של קפה וכנאפה או ארוחה בבתים מקומיים, סדנאות עיבוד קבוצתיות ע"י מנחים מקצועיים של מכון מרחבים והרצאות של דוברים מגוונים מהחברה הערבית בשלל נושאים.
מדי שנה הפעילות שלנו מגיעה לשיאה ב"סיורי לילות רמדאן" ו"עיד אלמילאד – כריסמס מקומי" – אז מתקיימים לקהל הרחב סיורים חגיגיים, צבעוניים ומרתקים להכרת החברה הערבית דרך מועדים קדושים אלו לאסלאם ולנצרות.

 

אנחנו פועלים להשפיע חברתית

אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם רשויות וקהילות מקומיות כדי לפתח ולשווק תשתית תיירותית עשירה ולהכשיר את התיירנים, ביניהם מדריכים מקומיים, בתים מארחים, מספרי סיפורים, בעלי מלאכה, אומנים ודוברים בשלל נושאים.

המטרות:

  • ליצור אימפקט חברתי תודעתי – סדיקת חומות ההפרדה התודעתיים בין יהודים וערבים באמצעות היכרות ישירה.
  • ליצור אימפקט חברתי כלכלי – תיירות כמנוע צמיחה לכלכלה המקומית. הגדלת ההכנסה של עסקים קטנים ותיירנים מקומיים באמצעות קידום יזמות חברתית ותיירותית, ויצירת תשתית ארוכת טווח להתפתחות כלכלית ע"י הרחבת קהלי היעד גם לציבור היהודי.

 

אנו מזמינים אתכם להצטרף, להתרגש, ולהשפיע על החברה בישראל!

בואו לקחת חלק בקידום חברה משותפת איתנה המבוססת על היכרות וכבוד הדדי

מאיפה אנחנו באים

'דרכים שלובות' החלה את דרכה בשנת 2013 כפרויקט לקידום תיירות חברתית בעמותת סיכוי-אופוק, המשיכה כעמותה עצמאית וכיום מצאה את ביתה במכון מרחבים. מרחבים, המכון לקידום אזרחות משותפת בישראל, פועל מזה 25 שנה לקידום רבגוניות, הוגנות והכללה בחברה הישראלית, דרך פעילות במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, בגופים ממשלתיים ומוניציפאליים, בחברה האזרחית ובארגונים עסקיים. המכון פועל לחיזוק לכידות החברה הישראלית באמצעות תוכניות מערכתיות, סדנאות, סיורים, הכשרה וליווי.